A cselekvőképességet teljesen korlátozó gondnokság szabályai

Megosztás:

2025. május 15-ig az igazságügyi miniszternek felül kell vizsgálnia a cselekvőképességet teljesen korlátozó gondnokság szabályait.

Hogy néznek ki a hatályos jogszabályok, amiket felül kell vizsgálni?

Alapvető elv, hogy minden ember cselekvőképes, és e képesség korlátozása csak bírósági eljárás és határozat útján történhet. A cselekvőképességet részlegesen vagy teljesen lehet korlátozni.

Részleges korlátozás esetén a bíróság meghatározott ügycsoportokra – például vagyonjogi vagy családjogi jognyilatkozatokra – szűkíti a személy döntési jogkörét. Ezzel szemben a teljesen korlátozó gondnokság azt jelenti, hogy az érintett minden ügycsoportban korlátozás alá esik.

A törvény megfogalmazásában: “Az a nagykorú állhat teljesen korlátozó gondnokság alatt, akinek az ügyei viteléhez szükséges belátási képessége – mentális zavara következtében – tartósan, teljeskörűen hiányzik.”

A mentális zavar fennállását szakértői vélemény állapítja meg, de a végső döntés a belátási képesség meglétéről vagy hiányáról a bíróság hatáskörébe tartozik.

  • A bíróságnak az érintett egyéni körülményeire, valamint családi és társadalmi kapcsolataira tekintettel kell lennie. Ha az érintett jogainak védelme más, kevésbé korlátozó módon is biztosítható, akkor a bíróságnak azt kell alkalmaznia.
  • A cselekvőképtelen nagykorú jognyilatkozata semmis, nevében gondnoka jár el.  Kivételt jelentenek azonban a mindennapi élet során szokásos, kisebb jelentőségű ügyletek – például vásárlás egy kisboltban vagy büfében.
  • Kiemelten fontos, hogy a gondnoknak kötelessége meghallgatni a véleménynyilvánításra képes cselekvőképtelen személy kívánságát minden olyan esetben, amikor őt érintő jognyilatkozatot tesz, és ezt a kívánságot lehetőség szerint figyelembe is kell vennie.

A Fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló ENSZ Egyezmény szerint senkit sem lehet megfosztani cselekvőképességétől a fogyatékossága alapján. Ehelyett a részes államoknak arra kell törekedniük, hogy biztosítsák mindenki számára a megfelelő segítséget a cselekvőképesség gyakorlásához.

Az ÉFOÉSZ is támogatja a szabályok felülvizsgálatát, mivel álláspontunk szerint a hatályos rendelkezések az emberi jogok súlyos és aránytalan korlátozását jelentik.

Forrás: ÉFOÉSZ

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük