„Volt egy kis nép, vinnileknek hívták őket…” – Mit tudunk a langobardokról?

Májusban folytatódik a régészeti előadássorozat, amelynek keretében a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ, Magyar Nemzeti Múzeum Nemzeti Régészeti Intézet és a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége szervezésében látássérült emberek ismerkedhetnek meg a régmúlt tárgyi emlékeivel.
A germán népek közé tartozó langobardok regényes története nagyszerűen szemlélteti egy közösség tündöklését és bukását a népvándorlás korának viharos évszázadaiban. Hosszú utat tettek meg, míg a mai Észak-Németország területéről Csehország, Szlovákia és Ausztria érintésével eljutottak hazánkba, ahonnan útjuk rövid idő elteltével tovább vezetett az itáliai félszigetre. Időközben a kis népcsoport egy, a Közép-Duna vidékének történelmét és politikai viszonyait meghatározó germán királysággá vált. Vándorlásaik alatt számos népet integráltak magukba és részesei lettek annak a történelmi folyamatnak, amely megalkotta a római birodalom utáni új európai rendet.
Történetük jól rekonstruálható az írott forrásokból, régészeti emlékanyaguk meghatározása azonban sokáig megoldatlan maradt hazánkban is.
Napjainkra jól követhető, hogy ez a nagy állattartó népesség miként vette fokozatosan birtokba a 6. században a Dunántúlt, ahol erős társadalmi tagozódásukat hitelesen tükröző temetőik sorát ismerjük. A női és gyermeksírokban szerencsés esetben magas színvonalú fazekasáruikat és szemrevaló ötvösremekeiket, rendkívül igényes ékszereiket is megtalálhatjuk. A férfiak mellé hatalmi jelképeket és fegyvereket helyeztek a sírba.
A sírleletek kézbe vehető, hiteles másolatai révén megismerhetjük a langobardok egykori viseletét, harcmodorukat, valamint különleges temetkezési szokásaikról is szó esik. A másolatokat ezúttal is az MNM KK biztosítja az érdeklődők számára, továbbá megismerhetőek lesznek Németh Miklós hagyományőrző gyűjteményének darabjai. Utóbbiak révén egyedülálló rekonstrukciók is kipróbálhatóak lesznek.
Az előadást Straub Péter látássérült régész tartja, aki a résztvevőket beavatja a legújabb ásatások és a nemzetközi archeogenetikai kutatások eredményeibe, érdekességeibe.
Dátum: 2025. május 21., szerda 13.00 óra
Helyszín: 1146 Budapest, Hermina út 47. (Sipeki-villa, MVGYOSZ székház)
A program ideje alatt kép- és videófelvételek készülnek, melyek közösségi oldalakon is megjelenhetnek.
A programon való részvétel előzetes regisztrációhoz kötött. Regisztrálni az MVGYOSZ elérhetőségein lehet.
Forrás: MVGYOSZ
- Változtak a 13. havi fogyatékossági támogatás szabályai
- A magyar csörgőlabdázás napja: kiemelt esemény a parasport támogatásában
- WonderFlora – Beteg kislányával szervez nagyszabású gyűjtési akciót a világbajnok vízilabdázónő
- Kósa Ádám: Ne a képességek hiányát, hanem a képességeket helyezzük a középpontba
- Dr. Nagy Sándor: Együtt formáljuk élhetőbbé a világot!
- Az ellátások kifizetésének 2025-ös időpontjai
2025. május 5.
Skype helyett Teams – a SINOSZ online szolgáltatásainál is
2025. május 5.
Így regisztrálhatnak a látássérült munkakeresők
2025. május 4.
Már az ókori görögök is megemlékeztek az édesanyákról
2025. április 30.
Francia civil szervezet látogatott az ÉTA-hoz
2025. április 30.