Az alaptörvényben rögzítik a fogyatékossággal élők helyes megnevezését

Megosztás:

Az alaptörvényben rögzítik, hogy a fogyatékkal élők helyett a fogyatékossággal élők a helyes szóhasználat - közölte a Belügyminisztérium fogyatékosságügyi államtitkára a Kossuth rádió Jó reggelt Magyarország! című műsorában az autizmus világnapján.

Kósa Ádám elmondta: az alaptörvénybe azért kerül be a korábbi helyett a fogyatékossággal élők kifejezés, mert a köznyelvben használt fogyatékkal élő helytelen és maguk az érintettek sem fogadják azt el, ráadásul a kifejezés „katonai szakszónak” számít, amelyet az állománnyal kapcsolatosan használ a honvédség – fűzte hozzá.

Rámutatott: a fogyatékossággal élő kifejezés emberközpontú megközelítés, hiszen így „nem azt nézzük, hogy mi hiányzik, hanem azt, hogy mi az, amire képes az ember„, általa jobban megérthetők és elfogadhatók a fogyatékossággal élő embertársaink.

Az alaptörvényen túl több tucat törvényben is át fogják írni a kifejezést, amivel azt bizonyítják, hogy a kormány számára fontos ez a társadalmi csoport, amely egyébként az emberek tíz százalékát öleli fel Magyarországon. Fontos megmutatni, hogy ezek az emberek nagyon fontosak és ugyanúgy képesek értékteremtésre, mint a fogyatékosság nélkül élő társaik

– hívta fel a figyelmet Kósa Ádám.

Az államtitkár kiemelte, hogy Magyarországon széles skálán mozog azon támogatási formák köre, amelyek segítik a fogyatékossággal élő emberek munkavállalását, oktatását, lakhatását, közlekedését. Kitért rá, hogy a munkavállalást segítő intézkedéseknek köszönhetően ma Magyarországon minden második fogyatékossággal élő ember tud dolgozni, pénzt keresni.

Mint mondta, a magyar állam az elmúlt 15 évben komoly előrelépéseket ért el a fogyatékossággal élők mindennapjainak könnyebbé tétele érdekében, ezzel együtt további erőfeszítéseket is tesz érdekükben a következő időszakban.

A politikus annak kapcsán, hogy az ENSZ kezdeményezésére 2008 óta minden év április 2-án tartják az autizmus világnapját, közölte: Magyarországon mintegy 150 ezer embert érint a genetikai alapú fejlődési zavar.

A mai napig kutatott fejlődési zavarban szenvedők azonban „egytől egyig kiváló emberek, csak néha nehéz őket megérteni (…), a mai nap pedig arra hívja fel a figyelmet, hogy mi, akik nem élünk autizmussal, empátiával, megértéssel forduljunk feléjük”

– fogalmazott az államtitkár.

A kormány dolga, hogy az autisták igényeinek megfelelően nyújtson segítséget a fejlődési zavarban szenvedőknek a mindennapos életük során – emelte ki.

Kósa Ádám az M1 aktuális csatorna reggeli műsorának vendégeként arról is beszélt, hogy minden 54. gyermek autizmussal él, és ez a szám folyamatosan nő, hiszen a különböző diagnosztikai eljárásoknak köszönhetően egyre több gyermekről derül ki, hogy e fejlődési zavarban szenved.

Mint mondta, a társadalmak a különböző kampányoknak is köszönhetően fogadják el egyre jobban az autizmussal élőket, a kormány pedig szükségleteik kielégítésében tud segítséget nyújtani számukra.

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük