Tavasszal különösen figyeljünk a mérgezések megelőzésére
- Életmód
- 2025. április 23.
- 4

A mérgezések többsége megelőzhető – erre hívja fel a figyelmet a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK).
Az intézet Egészségügyi Toxikológiai Tájékoztató Szolgálata (ETTSZ) idén is közzétette éves jelentését a bejelentett emberi mérgezési esetekről. A 2024-es adatok szerint az esetek száma több mint 26%-kal emelkedett az előző évhez képest, ugyanakkor számos olyan lépés létezik, amely segíthet elkerülni a baleseteket – különösen a legvédtelenebb csoport, a kisgyermekek körében.
A tavaszi nagytakarítást is kellő óvatosággal végezzük! Ebben az időszakban sok háztartásban előkerülnek a tisztító- és fertőtlenítőszerek, irtószerek. Fontos tudni, hogy ezek helytelen használata vagy keverése súlyos mérgezéshez vezethet (például a nátrium-hipoklorit tartalmú tisztítószerek és savak (ecet, sósav) összeöntésekor keletkező klórgáz belélegzése). Soha ne keverjük a tisztítószereket, mindig olvassuk el a címkét, és tartsuk be a használati utasításokat!
Felnőttek körében is figyeljünk a kockázatokra! Az alkoholmérgezések tették ki az összes mérgezés 67%-át (18 619 eset), ami 35%-os növekedést jelent az előző évhez képest. Emellett az öngyilkossági szándékkal történt mérgezések száma is emelkedett. 2024-ben 66 esetben történt halálos kimenetelű mérgezés, amelyek jellemzően gyógyszerekhez voltak köthetők. Fontos, hogy időben felismerjük a lelki problémákat – kérjünk segítséget, ha szükség van rá, és merjünk odafigyelni másokra is!
A nem alkohol eredetű mérgezések közül a gyógyszermérgezések a leggyakoribbak. 5 608 esetben jelentettek öngyilkossági szándékkal, élvezeti célból vagy véletlenül történt gyógyszermérgezést. Mindig tartsuk be az orvosi utasításokat, ne hagyjunk gyógyszert elöl, és figyeljünk oda, hogy ki mit vesz be otthon!
A gyógyszermérgezések mellett említésre méltók a kábítószerekkel (1 515 eset) és a vegyipari termékekkel (1 000 eset) történt mérgezések. A vegyszerek közül a legtöbb esetet gázmérgezés (474 eset), valamint a tisztítószerek összeöntéséből keletkező klórgáz belélegzése (108 eset) okozta. 2024-ben 720 négy év alatti kisgyermek került kórházba véletlen mérgezés miatt, leggyakrabban háztartási vegyszerek és gyógyszerek okozták a bajt. A megelőzés kulcsa az, hogy ezeket mindig gyermekektől elzárva, biztonságos helyen tároljuk.
A kamaszokra, kiskamaszokra különösen ügyeljünk! A 10–14 éves korosztályban az élvezeti célú és öngyilkossági szándékú mérgezések száma is aggasztó. A nyílt beszélgetés, a figyelem és a bizalom segíthet abban, hogy a fiatalok elkerüljék a veszélyes döntéseket.
A megelőzés közös felelősségünk! Az NNGYK felhívja a figyelmet arra, hogy egyszerű odafigyeléssel és felelős magatartással a legtöbb mérgezés megelőzhető. Fontos, hogy otthon is beszélgessünk a veszélyes anyagok biztonságos használatáról, és tanítsuk meg gyermekeinknek, mire kell vigyázni – a figyelem és a tudatosság életet menthet.
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ Egészségügyi Toxikológiai Tájékoztató Szolgálata (ETTSZ) a nap 24 órájában, ingyenesen hívható a 06-80-20-11-99-es zöld számon. Bármilyen mérgezés gyanúja vagy információkérés esetén forduljanak bizalommal a szolgálathoz!
A 2024. évi teljes mérgezési statisztika jelentés elérhető a Mérgezési statisztikáknál.
Forrás: NNGYK
- Változtak a 13. havi fogyatékossági támogatás szabályai
- A magyar csörgőlabdázás napja: kiemelt esemény a parasport támogatásában
- WonderFlora – Beteg kislányával szervez nagyszabású gyűjtési akciót a világbajnok vízilabdázónő
- Kósa Ádám: Ne a képességek hiányát, hanem a képességeket helyezzük a középpontba
- Dr. Nagy Sándor: Együtt formáljuk élhetőbbé a világot!
- MVGYOSZ: nyitvatartás az ünnepi időszakban
2025. április 23.
Az új orvosi protokoll és az autizmussal érintettek
2025. április 23.
Tavasszal különösen figyeljünk a mérgezések megelőzésére
2025. április 23.
Vigyázat, több a csaló az szja-bevallás idején
2025. április 22.