Három évtized közösségben – 30 éves a Siketvakok Országos Egyesülete

Megosztás:

A Siketvakok Országos Egyesülete 30. évfordulóját ünnepli, amely az elmúlt évtizedekben nemcsak közösséget teremtett, hanem maradandó értékeket is létrehozott. Kedves Édával, az Egyesület ügyvezetőjével beszélgettünk – visszatekintünk a kezdetekre, megidézzük a legemlékezetesebb pillanatokat, és a jövő terveiről is szó esik.

– Három évtized telt el az Egyesület megalakulása óta. Hogyan emlékeznek vissza a kezdetekre, milyen kihívásokkal kellett szembenézni az induláskor?

– Az Egyesületet, olyan halmozottan sérült siketvak gyermekek szülei alapították 30 éve, akik gyermekeik számára egy biztosabb jövő reményében segítséget kerestek. A Vakok Általános Iskolájában működött akkoriban a „siketvak tagozat”, ahol ezek a gyermekek oktatásban, fejlesztésben részesültek, illetve sikerült speciális módszerekkel, jelrendszerekkel bizonyos kommunikációs visszajelzéseiket is kialakítani. A szülők az iskolai rendszerből kilépve további hasonló ellátást kerestek gyermekeiknek. 1994-ben alakult tehát a fenti céllal a Siketvakok Országos Egyesülete. Sajnos azoknak a szakembereknek, gyógypedagógusoknak a száma, akik ezeket a kommunikációs módszereket ismerték- ismerik, a mai napig nagyon kevés, de akkoriban szinte csak pár főről beszélhettünk. A gyógypedagógusok ezeket a módszereket főleg külföldön, a Hilton Perkins támogatásával sajátíthatták el. A kezdeti időszakban tehát főképp a szakemberek száma jelentett problémát. A 2000-es évek elején még alig 5-6 fővel működött az Egyesület, akik főleg a szolgáltatási lehetőségeket keresték a veleszületett, de később már a szerzett siketvaksággal élők számára is.

– Melyek voltak az elmúlt 30 év legfontosabb mérföldkövei az Egyesület életében?

– A legfontosabb mérföldkőnek azt tekintjük, amikor 2007-ben minisztériumi támogatással sikerült a jelnyelvi tolmácsszolgálatok szolgáltatói hálózatához csatlakoznunk. Eleinte külön támogatással, majd az erre a célra szolgáló pályázati rendszerbe is becsatlakoztunk, és létrejött a Siketvakok Országos Egyesületének Jelnyelvi Tolmácsszolgálata, amely a mai napig működik.

A terület következő hatalmas előre lépése az volt, amikor 2009-ben az Országgyűlés elfogadta a magyar jelnyelv használatáról szóló törvényt, amely része volt a siketvak személyek speciális kommunikációs akadálymentesítése is.

Ezt követően további fejlődés következett a szervezet életében, szakember képzésekkel, illetve országos figyelmet kapott a siketvak emberek megsegítése is. Mivel sok esetben a kommunikáció kialakítása, fejlesztése gyógypedagógiai segítséggel érhető el, elkezdődött az elemi rehabilitációs szolgáltatás kiépítése is. Ezzel párhuzamosan az érdekvédelmi munkánk is egyre erősödött, mivel a folyamatos jelenlétünknek, lobbytevékenységünknek köszönhetően elértük, hogy a látássérült személyek számára alakuló rehabilitációs szolgáltatások részévé váljon a siketvak személyek speciális rehabilitációs ellátása is.

– Hogyan támogatja az Egyesület a siketvak embereket a mindennapi életben, és milyen szolgáltatásokat nyújt számukra?

– Egyesületünk manapság számos szolgáltatást biztosít a hozzá fordulóknak. Érdekvédelmi Irodánk része a személyi kísérő szolgáltatás, jogi segítségnyújtás, illetve számos közösségi programot is kínálunk tagjainknak. Támogatjuk a siketvak gyermeket nevelő szülőket, fejlesztési szaktanácsadással, szakember képzéssel. Ezen felül két szolgáltatásunk is van, az előzőekben említett jelnyelvi tolmácsszolgálat, valamint a látássérültek elemi rehabilitációja keretében speciálisan kibővített szolgáltatásokkal várjuk a hozzánk fordulókat. Mindezekről bővebben a www.siketvak.hu oldalunkon tájékozódhatnak az érdeklődők.

– Milyen szerepe van az érzékenyítésnek és a társadalmi szemléletformálásnak az Önök munkájában?

– Nagyon nagy szerepe van az érzékenyítésnek is a munkánkban természetesen.

Nagyon kevesen tudják például, hogy a siketvakság nem feltétlenül jelenti azt, hogy valaki teljesen siket és vak, csupán arra utal, hogy valaki egyidejűleg látás és hallássérüléssel is él. Ez tulajdonképpen minden személynél más-más formában vagy mértékben jelenik meg.

Nagyon fontosnak tartjuk, hogy ezek az emberek érzékszervi „veszteségeik” okán, ne rekesztődjenek ki a mindennapi élet, társadalmi jelenlét adta lehetőségeiből. Folyamatosan szervezünk, iskolákban, vagy akár önkormányzatoknál- kormányhivataloknál egyéb szolgáltatásoknál is érzékenyítő foglalkozásokat.

– Hogyan működik az együttműködés más civil szervezetekkel, állami intézményekkel vagy a kormánnyal?

Az együttműködésünk mind két oldallal jónak mondható. Tagjai vagyunk a Fogyatékos Emberek Szervezetei Tanácsának, illetve kormányzati oldalról az Országos Fogyatékosságügyi Tanácsban is tagsággal rendelkezünk és még sorolhatnám.

A fogyatékossággal élő emberek érdekvédelmi szervezeteivel sok – sok területen együttműködünk, de a kormányzati oldallal is. Úgy látjuk, hogy az együttműködések nélkül szolgáltatásaink valamint szervezetünk nem fejlődhetett volna ilyen hatékonyan.

– Mit tervez az Egyesület a következő években? Milyen célkitűzések mentén szeretnék folytatni a munkát?

– Sok-sok tervünk van, amit szeretnénk még elérni. Főképpen a foglalkoztatás elősegítésén , illetve a támogatott lakhatás terén. Sajnos azoknak a lakhatási lehetőségeknek a száma nagyon kevés jelenleg, ahol speciális kommunikációs igénnyel élő embereket fogadnak. Több éve próbál az Egyesület saját úton is kialakítani lakhatást biztosító formákat, de sajnos ebben még nem értünk célt, de küzdünk érte a jövőben is.

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük