Emlékérmét bocsát ki a jegybank a vakok magyarországi oktatásának 200 éves évfordulója alkalmából
- Jó hírek
- 2025. október 18.
A vakok magyarországi oktatásának 200 évvel ezelőtti elindítása alkalmából a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 20 ezer forint névértékű ezüst és 3000 forint névértékű színesfém emlékérmét bocsát ki - közölte az intézmény.
A súlyosan látássérült gyermekek oktatására létrehozott első, országos hatókörű intézmény 1825-ben kezdte meg működését Magyarországon, a pozsonyi országgyűlés döntése nyomán. Ugyanezekben az években alkotta meg Louis Braille a róla elnevezett domború írásrendszert, amely a századfordulóra világszerte elterjedt, és alapjaiban változtatta meg a vakok oktatását.
Magyarországon is ebben az időszakban vezették be a Braille-írást a vakok iskolájában, ezzel lehetővé téve, hogy a látássérült tanulók önállóan olvassanak és írjanak – emlékeztetett a közlemény.
A kétszáz éves jubileum és az intézmény vak gyermekek oktatásában végzett kiemelkedő munkájának elismeréseként a Magyar Nemzeti Bank 20 000 forint névértékű ezüst emlékérmét, valamint annak 3 000 forintos, színesfém változatát bocsátja ki. Az érméket Molnár Mercédesz Dorisz szobrászművész tervezte.
Az MNB kiemelte: az emlékérmék elsődleges célja az értékőrzés és a figyelemfelhívás, nem pedig a mindennapi fizetési forgalomban való részvétel. A névérték a gyűjtői érték megőrzését szolgálja.
További részletek az MNB hivatalos honlapján érhetők el.
Forrás: MTI
- Három terhesség után derült ki az igazság: mozaikos Down-szindrómája van
- Együtt a gyermekek mentális egészségéért: új partnerség indul Magyarországon
- Akadálymentes múzeumi élmény készül – tesztelőket vár a Göcseji Falumúzeum
- Fogyatékossággal élő gyerekek ellátását támogatja a Heim Pál gyermekkórház új fogászati széke
- Újabb lépés a befogadó kultúráért: autizmusbarát napot tart a Fővárosi Nagycirkusz
- Filmélmény mindenkinek: folytatódik a Mozi korlátok nélkül programsorozat
2026. június 8.
Két bronzéremmel zárt Bradentonban Nádasdy Anna
2026. június 7.
Egy nap, ami a gyerekekről szólt: gyermeknap a SINOSZ-ban
2026. június 6.