Robotot is használnak a fülsebészeti műtétekhez a Szegedi Tudományegyetemen
- Jó hírek
- 2025. március 4.
- 1

Robotot is használnak a fülsebészeti műtétekhez a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) a megoldással jobban megőrizhető a páciensek maradványhallása - tájékoztatott a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága.
A közlemény szerint az évtizedes hagyományok, a felhalmozott tudás, a modern eszközpark és a betegek érdekeit szolgáló innovációk fejlesztésére irányuló nyitottság teszi lehetővé, hogy az SZTE tesztelheti az orvostechnikai fejlesztések egyik legújabb vívmányát, a RobOtol elnevezésű fülsebészeti robotot. A robot kifejezetten bizonyos, nagy precizitást igénylő fülműtétek kulcslépéseit segítő eszköz.
A fül-orr-gégészet területén világszínvonalú az SZTE Fül- Orr- Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika, amely egyik kiemelkedő területe a cochleáris implantáció, amely csúcstechnológiai hallásjavító vagy hallást lehetővé tevő eszközök beültetését jelenti a belsőfülben található csigába, a cochleába.
E szakterületen használták műtétekhez az ideiglenesen, fejlesztési céllal Szegedre került RobOtolt is.
A közlemény idézi Perényi Ádámot, a Szegedi Hallásjavító Implantáció Munkacsoport tagját, a beültetést végző egyik orvost, aki közölte, a szokásos, minimálisan invazív műtéti eljárásba illesztették be a robotot.
Az implantátum manuális behelyezést követően a RobOtol vezette be az elektródát a cochleába. Ez egy nagyon lassú és folyamatos mozgást igénylő mozdulat, amire az emberi kéz csak korlátozottan képes. Ez a robot képes 0,1 mm/másodperces sebességgel bevezetni az eszközt.
Az SZTE munkatársai együtt dolgoznak a műszereket gyártó cégek mérnökeivel, szakembereivel. Tapasztalataikkal hozzájárulnak az eszköz tökéletesítéséhez, ezáltal a beavatkozást, ami könnyebbé és gyorsabbá, hatékonyabbá teszi a betegek számára a műtétet.
A szegedi fül-orr-gégészet és fej-nyaksebészet jelenleg is egyedülálló műszerparkkal rendelkezik, világviszonylatban is kevés ilyen fülészeti műtő áll a betegek szolgálatára.
A RobOtol a cochleáris implantáció mellett alkalmazható a kengyelt helyettesítő piston-protézis behelyezéséhez, valamint az endoszkópos fülműtétekhez.
A megoldás a cochlea belső struktúráinak fokozott védelmét, megtartását segítheti, ezáltal megőrizhető és hasznosítható lehet a páciens maradványhallása. Kevesebb reparatív szövet keletkezhet a cochleán belül, ami elektrofiziológiai szempontból, a hasznosítható maradványhallás alkalmazása és az implantátum későbbi cseréje miatt is fontos.
A robot nem helyettesíti az operáló orvos felkészültségét, tapasztaltságát, hiszen továbbra is jártasnak és képesnek kell lennie az elektróda manuális bevezetésére, amikor a műtéti szituáció ezt szükségessé teszi.
Az orvosok szerint a fülsebészeti robot egy olyan lehetőség, amellyel a pácienseket még kevésbé megterhelővé tehető a cochleáris implantáció – áll a közleményben.
- A magyar csörgőlabdázás napja: kiemelt esemény a parasport támogatásában
- Kósa Ádám: Ne a képességek hiányát, hanem a képességeket helyezzük a középpontba
- Dr. Nagy Sándor: Együtt formáljuk élhetőbbé a világot!
- Változtak a 13. havi fogyatékossági támogatás szabályai
- MVGYOSZ: nyitvatartás az ünnepi időszakban
- „Ritka betegek boldog pillanatai 2025” fotópályázat
2025. március 21.
Játékos bekísérés a Hidegkuti Stadionban az Autizmus Világnapján
2025. március 21.
Nyílt napot tart a NAV a siket, nagyothalló és siketvak ügyfeleinek
2025. március 21.
Magyar Arany Érdemkeresztet vehetett át Karácsony Gyula
2025. március 20.
Változatos programokkal készülnek a Down-szindróma Világnapjára
2025. március 20.
Szervátültetettek sportdiadala
2025. március 20.