Így ünnepelték a hallás világnapját 2025-ben

Megosztás:

„Legyen a fül- és hallásgondozás mindenki számára valóság!” – ez volt a mottója 2025. március 1-jén A Hallás Világnapja rendezvénynek, amelynek idén a Merlin Színház adott otthont.

Az eseményt a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége A “Hallás Társasága” Alapítvánnyal (AHTA) közösen szervezte, kiemelve a hallásvédelem, az akadálymentes kommunikáció és a legújabb technológiai fejlesztések fontosságát.

A napot Dr. Kósa Ádám fogyatékosságügyi államtitkár nyitotta meg, majd Csetneki Csilla, a SINOSZ országos elnöke és Tóth Attila, az AHTA kuratóriumi elnöke is köszöntötte a résztvevőket.

Az előadások témája igen sokszínű volt: a nagyszínpadon a hallástámogató segédeszközök forgalmazóitól ismerhette meg a hallgatóság a legmodernebb hallássegítő technológiákat. Hat hallókészülék- és cochleáris implantátum-forgalmazó mutatta be a legfrissebb technológiai újításokat és a felhasználói tapasztalatokat.

Az előadók és előadásaik az alábbiak voltak:
🔹 Sonova – Mesterséges intelligencia a Phonak hallókészülékekben: jelen vagy jövő?
🔹 Victofon – Hallókészülékek és az azon túli megoldások
🔹 Audiorex Advanced Bionics – A legmodernebb hallássegítő rendszerek és a Bellmann & Symfon jelzőrendszerek bemutatása
🔹 WS-Audiology – Widex és Signia hallásmegoldások a felhasználók szemszögéből
🔹 Cochlear HEAR & GO – A cochleáris implantáció helyzete Magyarországon
🔹 Belsound – A Philips hallókészülékek titkai.

Az előadásokkal párhuzamosan zajlott a HEARx Konferencia, ahol hallássérült sorstársak osztották meg a személyes tapasztalataikat többek között az oktatás és a munka világával kapcsolatban.

  • Ambrózy Noémi – Tudatos veszteségek: Sérült gyermeket nevelő szülők tapasztalatai és támogatásuk fontossága
  • Lauer Tamás – Miként segítem sorstársaimat a feliratozással?
  • Szepessyné Dr. Judik Dorottya – 19. századi különleges hallókészülékek nyomában – funkcionalitás vagy diszkréció?
  • Kajtár Dóra – Mi a sikeres nagyothalló személyek titka?
  • Molnár Melitta Nelli – A háttérből a főszerepbe: Hallássérültek tapasztalatai és javaslatai a felnőttkori oktatás és munkaerőpiac területén
  • Patkó Linda – Egy híd a két világ között
  • Stier Petra – Kiállni magadért: Egy hallássérült nő útja a nyelvtanulástól a multinacionális kihívásokig
  • Szabados Zsuzsanna – Kis fül, nagy remény: Egy édesanya tapasztalatai a microtia kezelésében és a jövő ellátásában
  • Árki-Lestár Laura – Arnold boldogul a halló világban – Egy siket gyermek története

kiállítótérben a látogatók a forgalmazók standjait is megtalálhatták, ahol feltehették az előadás során felmerült kérdéseiket, kipróbálhatták a legújabb hallókészülékeket, és minden számukra szükséges információt begyűjthettek.

Az érdeklődők megismerhették a SINOSZ jelnyelvi tanfolyamait és a KONTAKT Tolmácsszolgálat szolgáltatásait is, találkozhattak a Hali-tali Nagyothalló Ifjúsági Közösség és a Magyar Cochleáris Implantáltak Egyesülete képviselőivel. A Jelnyelvi Programok standnál pedig a jelnyelvi koncertlehetőségekbe nyerhettek betekintést, és le is adhattak igényeket, ötleteket a jövőbeli koncertekkel kapcsolatban.

A nap egyik legmeghatóbb pillanata az Év Hallássérült Nagykövete díj átadása volt, ahol ketten részesültek elismerésben. A díj célja az volt, hogy példaképeket mutassanak, akik bátran felvállalják a hallássérülésüket. “Az Én Hallássérült Történetem” nagyköveti díjat egyéni pályamunka beadása útján lehetett elnyerni. A beérkezett történetek alapján a zsűri választotta ki az idei év győztesét: Tóth E. Nikolett Piko vehette át a díjat. A “Mindennapi Hős” nagykövetet a közönség szavazta meg. 2025-ben a legtöbb szavazatot Réder Tímea kapta, így ő lett a másik díjazott.

A nap folyamán egy játékban pecséteket lehetett gyűjteni egy a hallójáratot szemléltető menetlevélre. Azok között, akik minden pecsétet megszereztek, egy tabletet sorsoltak ki, melyet Molnár Csenge Anna utólag fog átvenni Csetneki Csillától a SINOSZ-ban.

A rendezvény végig jó hangulatban telt, és bebizonyította, hogy a hallás és a kommunikáció mindenki számára fontos ügy. Az előadások író- és jelnyelvi tolmácsolással voltak akadálymentesítve, a WaveCast berendezés pedig tisztább hangzást biztosított a hallókészüléket és a cochleáris implantátumot viselőknek.

Az eseményen az Esély televíziós magazinműsor stábja is jelen volt. A rendezvényről szóló tudósítás jelnyelvi tolmácsolással és feliratozva még további 60 napig visszanézhető itt: https://mediaklikk.hu/musor/esely

Forrás: SINOSZ – Kajtár Dóra és Patkó Linda

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük