ÚjKOVÁSZ program
- Életmód
- 2025. július 9.
- 6

A Zalai Falvakért Egyesült égisze alatt a közösségépítést, a vidéki esélyhátrányt, esélyelőnyt, a természet- és környezetvédelem iránti elkötelezettséget kiemelt témaként vezénylő ÚjKOVÁSZ program hat fókuszcsoportos beszélgetést tartott az elmúlt hetekben a vármegye különböző településein. Az ÚjKOVÁSZ járt Orosztonyban, Dötkön, Zalaszentlászlón, Becsvölgyén, Bakon és Nagykutason.
Ez évben is folytatódott a Közösség Oktatás Változás Álom Szövetség (KOVÁSZ) közösségfejlesztő program a zalai falvakban. Az újKOVÁSZ a Zalai Falvakért Egyesület (FZE) égisze alatt a környezetvédelem, az esélyhátrány leküzdése és a közösségépítés köré szerveződik. Beszámoltunk arról, hogy az európai uniós pályázat révén Esélyek, lehetőségek és európai perspektívák a zalai falvakban alcímmel indult útjára a 2025. február 1. – 2026. január 31. közt zajló újKOVÁSZ program, amely az elöregedő, csökkenő lakosságú, ugyanakkor fiatalokat mégis vonzó zalai falvak közösségeit kívánja erősíteni. A program mentora a ZFE egyesület elnöke, Szeder-Kummer Mária.
Az esélyhátrányok, esélyelőnyök témakörét Bakon járták körül június 11-én az ÚjKOVÁSZ-hoz csatlakozók. Ekkor elsősorban a valamilyen hátránnyal élő gyerekek lehetőségei kerültek a beszélgetés középpontjába. Két, autista gyermeket nevelő szülő számolt be a feladat súlyáról, kiemelve, a baki iskola támogató nevelői munkája nélkül nem lenne nyugodt az életük, így azonban a gyermekeik jó kezekbe kerültek, értő, empatikus pedagógusok egyengetik az életüket. Az iskola több tanára és az igazgató, Garamvölgyi György a rendszer nehézkedéséről, a közösségi előítéletekről, a stigmatizálásról, a családi környezet visszahúzó hatásáról beszélt. Ugyanakkor az érintett gyerekek évtizedek után is megnyilvánuló hálájáról szintén szó esett. A zalaegerszegi Család- és Gyermekjóléti Központ munkatársai elmondták, szociális életvezetési és mentálhigiénés problémák miatt veszélyeztetett, krízishelyzetbe került családok számára nyújtanak segítő szolgáltatást. Amennyiben a látókörükbe kerülnek a támogatásra szorulók. (Aki szeretne velük kapcsolatba lépni, a zalaegerszegi Apáczai téren találja az intézményt.) Létezik fogyatékosságügyi szaktanácsadás is, bár kapacitása korlátozott, létét pályázati ciklusok határozzák meg. A megye egyetlen gyerekpszichológusához pedig szinte lehetetlen bejutni. A problémák korai felismerése a védőnők szerepét helyezi fókuszba.
Kiderült, az autista gyerekek szinte teljesen ki vannak zárva a szakképzési továbbtanulásból, egyéni családi küzdelem a megoldás. A baki iskola már sikerre vitt egy ilyen esetet.
Kocsis István, a szentpéterúri iskola igazgatója mély vízbe került, amikor Debrecenből érkezve a zalai község javarészt roma gyerekek oktatását végző intézményének a vezetését vállalta. Úgy véli, ha mindenki megteszi a maga posztján, amire képes, megtalálja a motivációt, felismeri a gyerekek képességeit, kicsit jobb lesz a világ. Az iskolában végzett diákok közül többen visszajárnak néha focizni az igazgatóval. A sikertörténet bizonyosan összefügg a tanári elhivatottsággal.
Farkas Tamás baki polgármester (mint volt tanár is) átérezte a vidéki esélyek beváltásának nehézségét, a megértető kommunikációra helyezve a hangsúlyt, amikor a közösségi szolidaritásról beszélt. Garamvölgyi György úgy látja, többpólusú beavatkozásra van szükség. Alapos szociológiai kutatást szorgalmazna a vidéki esélyhátrányok feltérképezésére.
Az esélyek vidéken témakör másik helyszíne a nagykutasi könyvtár volt, ahol a vidéken élő mozgássérültek, látás- és hallássérültek problémái kerültek terítékre. A mozgássérültek nevében a könyvtáros, Diószegi Erzsébet, az alibánfai Kiss Boglárka, a Látásfogyatékosok Zalaegerszegi Kistérségi Egyesületének elnöke, Choma Balázs, valamint a nagykutasi Czett Erika számolt be az őket érintő problémákról. A tanulás, a munkahelytalálás, a közlekedés, a közösségben való helykeresés egyaránt plusz kitartást igényel tőlük. Ki gondolná, hogy egy részleges látásfogyatékos nem lehet dada, vagy hogy az elektromos autók „csendje” mennyi gondot okoz számukra. Ezzel együtt hangsúlyozták, nem igénylik a túlgondoskodást, szeretnék az önállóságukat növeli, bár ehhez jó feltételek kellenek. Kaczor Zsolt Nagykutas polgármestere házigazdaként kapcsolódott a fókuszcsoportos beszélgetésbe, kiemelve, a segítséget akkor tudják megadni, ha az arra rászorulóval kialakul a bizalmi kapcsolat. Az önkormányzat és a közösség így tud segíteni, ha el kell igazodni a jogszabályokban, a fogyatékkal élőket megillető lehetőségek, támogatások megismerésében. A kommunikációs csatorna legyen kétirányú, a két halmaz ekkor talál egymásra, mondták többen.
ÚjKOVÁSZ a falugondnokok szerepéről
A falugondnokok mindebben vállalt szerepét mindkét alkalommal áttekintették a résztvevők, hiszen köztük több település falugondnoka is jelen volt. A konklúziók közt az empátia, a szociális érzékenység, a nyitottság és a segítőkészség fogalmazódott meg.
Az ÚjKOVÁSZ tagjai a fókuszcsoportos beszélgetéseken leszűrt tanulságokat kisfilmekkel mutatják be a program második felében, melyek elérhetők lesznek a ZFE felületein.
ÚjKOVÁSZ témakörök:
- közösségépítés,
- vidéki esélyhátrány, esélyelőny,
- természet- és környezetvédelem
Forrás: zaol.hu
- Három évtized a méltó élet szolgálatában – A Kézenfogva Alapítvány küldetése
- Semmelweis-nap : Kollégái és saját lelkiismerete hajszolták őrületbe az anyák megmentőjét
- Kezdetét vette a Varázsceruza dalszerzőtábor
- A jegybank új ajánlással segíti a fogyatékossággal élőket
- Mérföldkő a hallás-rehabilitációban
- Ma lép életbe a gyógyszerekre vonatkozó önkéntes árkorlátozás
2025. július 9.
Szvitacs Alexa bronzérmet nyert Las Vegasban
2025. július 9.
ÚjKOVÁSZ program
2025. július 8.
Egészségkárosultak napja Lakiteleken
2025. július 8.
A jegybank új ajánlással segíti a fogyatékossággal élőket
2025. július 8.